Office of the Provost

Harold R. Johnson Diversity Service Award

General Information

Named in honor of Dean Emeritus of the School of Social Work, this award was established in 1996. It recognizes faculty whose service contributes to the development of a culturally and ethnically diverse campus community. Nominees must be full-time tenured or tenure-track faculty on the Ann Arbor campus. Criteria for selection include:

  • Commitment to diversity as an important part of the University’s educational mission
  • Public and/or academically oriented endeavors that demonstrate intellectual excellence and commitment to cultural diversity in service, teaching, scholarship, and/or creative activity
  • Efforts to increase diversity within one’s academic unit and/or the University
  • Efforts to use scholarly and/or creative work to enhance the success of students and faculty of diverse cultural and racial backgrounds
  • Willingness to serve as a mentor to students
  • Efforts to bring about equity in our society

Five awards are made annually and include a $5,000 stipend. Call (734) 764-3982 for detailed information and a nomination form.

Nomination Form

Call (734) 764-3982 for a nomination form, or download the form in .pdf (Adobe Reader)

Get Adobe Reader

 

Past Johnson Diversity Award Recipients

2013

Letha Chadiha, School of Social Work

Leslie Hollingsworth, School of Social Work

Barbara Israel, Health Behavior and Health Education

Timothy R.B. Johnson, Department of Obstetrics and Gynecology

John Matlock, Office of Academic Multicultural Initiatives

Paul Mohai, SNRE

John Vandermeer, Ecology and Evolutionary Biology

 

2012

Deborah Goldberg, Ecology and Evolutionary Biology

Barbra Meek, Anthropology and Linguistics

Juanita Merchant, Internal Medicine and Molecular and Integrative Physiology

Stephanie Rowley, Psychology and Education

Derrick Scott, Center for Engineering Diversity & Outreach

Dorceta Taylor, Environmental Sociology and Environment

Stephen Ward, Afroamerican and African studies and the Residential College

 

2011

Crisca Bierwert, Center for Research on Learning and Teaching

Deborah Carter, School of Education

Avery Demond, College of Engineering

James Holloway, College of Engineering

Martha Jones, College of LSA

Andrew Shryock, College of LSA

 

2010

Robin Means Coleman, Communication Studies

Carol Fierke, Chemistry

Elijah Kannatey-Asibu, Mechanical Engineering

Guy Meadows, Engineering

Robert Sellers, Psychology

Louis Yen, Kinesiology

 

2009

Kelly Askew, Anthropology

Tabbye Chavous, School of Education and LSA Lawrence La

Fountain-Stokes, American Culture/Romance Languages

Karin Muraszko, Medical School

Scott Page, Political Science and the Institute for Social Research

Daniel Washington, School of Music, Theatre & Dance

 

2008

Paul Allen-Meares, Social Work

Matthew Countryman, History/American Culture

Maria Cotera, American Culture/Women’s Studies

Carla O’Connor, School of Education

Bradford Orr, Physics

 

2007

Frieda Ekotto, Romance Languages and Literatures/Comparative Literature

Bruce Frier, Classical Studies/Law

K. Wayne Jones, Materials Science and Engineering

Janice (Janie) Paul*, School of Art and Design

Catherine Squires, Communication Studies

David Wooten, Business Administration

 

2006

Cleopatra Caldwell, School of Public Health

Larry Gant, School of Social Work

Sioban Harlow*, School of Public Health

Charles Smith, Pharmacology

Mieko Yoshihama, School of Social Work

 

2005

William (Buzz) Alexander*, English Language and Literature

Percy Bates, School of Education

Alec Gallimore, College of Engineering

Joseph Lam, School of Music

Jana Nidiffer, School of Education

 

2004

F. Muge Gocek*, Sociology and Women’s Studies

David Gordon, Pathology

Mark Lewis, Industrial Operations

Paul Rasmussen, Chemistry

David Scobey, Arts of Citizenship/Architecture and Urban Planning

 

2003

Robert L. Griess, Jr., Mathematics

María E. Montoya, History

Michael S. Spencer*, Social Work

Antonia M. Villarruel  *, Nursing

Alford A. Young, Jr., Sociology

Special Recognition: Gerald Gurin, Institute for Social Research

 

2002

Anthony W. England, Civil and Environmental Engineering

Carmen R. Green*, Medical School

Lemuel A. Johnson, English

Amy K. Stillman *, Music and American Culture

Marilyn W. Woolfolk*, Dentistry

 

2001

Bunyan Bryant*, School of Natural Resources and Environment

Harold Neighbors*, School of Public Health

Michael Savageau, Microbiology and Immunology

Kristine Siefert*, Social Work

Abigail J. Steward, Institute for Research on Women and Gender

Levi T. Thompson, Chemical Engineering

 

2000

Lorraine Gutierrez, Psychology and Social Work

James Jackson, Center for Afroamerican and African Studies

Terrence McDonald, History

Robert Megginson, Math

Emerson Robinson, Dentistry

 

1999

James A. Chaffers, Architecture

Charles J. Krause, Otolaryngology

Ann E. Larimore, Geography and Women’s Studies

Earl Lewis, History and Afro-American/African Studies

Margaret Scisney-Matlock, Nursing

 

1998

Patricia Y. Gurin, Psychology

Sylvia Hurtado*, Education

Richard Lichtenstein*, Health Management and Policy

Marilyn Roubidoux, Radiology

David R. Williams, Sociology

 

1997

Elizabeth A. Allen, Nursing

Charles N. Ellis, Dermatology

Robert M. Ortega*, Social Work

Willis C. Patterson, Music

Beth G. Reed*, Social Work and Women's Studies

 

1996

Frances R. Aparicio, Spanish and American Culture

Mark Chesler, Sociology

Donald R. Deskins, Urban Geography and Sociology

Billy Joe Evans, Chemistry

Stephen H. Sumida, English and American Culture